Nikotinu se lahko izvijete na več načinov - ZDRAVJE 4/98

Zavedamo se, da opustitev kajenja ni preprosta - vendar zmanjša nevarnost mnogih smrtno nevarnih bolezni, ne glede na starost. Na srečo je danes vsakomur, ki bi želel nehati kaditi, na voljo več pripomočkov. To pa povečuje možnost uspeha.

Veste, da kajenje škoduje. Zavedate se celo, da ogroža življenje. Ampak cigarete še vedno prižigate vsak dan.

Niste sami. Še vedno je kar precej ljudi, ki kadijo, kljub vsem nevarnostim, ki jih to prinaša.

Zavedamo se, da opustitev kajenja ni preprosta - vendar zmanjša nevarnost mnogih smrtno nevarnih bolezni, ne glede na starost. Na srečo je danes vsakomur, ki bi želel nehati kaditi, na voljo več pripomočkov za odvajanje od kajenja. To pa povečuje možnost uspeha.

Krivec, da je opustitev tako težavna, je nikotin. Ta alkaloid, ki ga vsebujejo tobačni izdelki, močno zasvaja. Približno 5 sekund potem, ko prižgete cigareto, že pride do možganov ter sproži ugodje in poveča pozornost. Raziskave kažejo, da se možgani odzovejo na nikotin enako kot na kokain, morfin, amfetamin in dru e zasvajajoče snovi.

Če kadite, je telo navajeno na določeno vsakodnevno količino nikotina. Ko se njegova raven v telesu zmanjša, se lahko pojavijo odtegnitveni simptomi, npr. nespečnost, potrtost, nemir, frustracija, jeza, tesnoba in težave z zbranostjo.

Večina pripomočkov za opustitev kajenja zmanjšuje željo po nikotinu in s tem po cigaretah. So nadomestni vir nikotina, katerega odmerek se postopoma zmanjšuje. Čeprav uporabnik še vedno dobiva nikotin, ga ne dobiva iz dima - to ne pomeni, da ne vdihava nevarnih sestavin tobačnega dima, ki med drugim povzročajo raka.

Čeprav obstaja določena nevarnost zasvojenosti z nikotinskimi nadomestki, je tveganje majhno, stranski učinki majhnih odmerkov pa so običajno zanemarljivi. Uporaba nadomestkov ni priporočljiva edino v nosečnosti.

Največ uporabljani nikotinski pripomočki so:

1. Nikotinski obliži (pri nas so registrirani). Obliži, ki jih nalepimo na kožo, enakomerno sproščajo nikotin, ki skozi kožo prehaja v telo. Odmerek nikotina se med posameznimi vrstami obližev razlikuje, zamenjati pa jih je treba vsak dan. Običajno traja odvajanje z njihovo pomočjo do osem tednov. Med stranskimi učinki je pogosto blago draženje kože, zato priporočajo, naj jih ne bi lepili vsak dan na isto mesto. Uporabljeni čez noč lahko povzročijo nočne more.
2. Nikotinski žvečilni gumi (dobijo se v naših lekarnah). Na voljo so gumiji z 2 in 4 miligrami (mg) nikotina. Uporabimo jih, kadarkoli si zaželimo prižgati cigareto. V nasprotju z običajnim žvečilnim gumijem je treba nikotinskega prežvečiti le na kratko in ga nato za približno minuto ‘parkirati’ med lice in dlesen. Izmenjavanje žvečenja in ‘parkiranja’ je treba ponavljati približno 30 minut. Nikotin se vsrkava skozi lično sluznico.

Nikotinski žvečilni imajo malo okusa, a so rahlo pekoči. 2 miligramski gumi zagotovi približno toliko nikotina kot ena cigareta.

Večina kadilcev, ki se odvajajo od kajenja, uvodoma porabi od 10 do 12 žvečilnih gumijev na dan. Uporabljati jih je moč do šest mesecev. Sorazmerno pogost stranski učinek je zgaga, če pa nikotinski žvečilni gumi žvečimo kot običajnega, lahko povzroči slabost.

3. Nikotinski sprej za nos (ni registriran v Sloveniji) vbrizgamo neposredno v nosnici. Uporabimo ga - podobno kot žvečilni gumi - kadar začutimo željo po cigareti. Sprej v tem pogledu pomaga hitreje od gumija oz. obliža, ker odda sorazmerno velik odmerek nikotina na nosno sluznico, od koder se hitro vsrka.

Sprej se uporablja dvakrat na uro. Med stranskimi učinki se pojavljajo solzenje oči in smrkanje, pečenje v nosu, draženje žrela, kihanje in kašljanje. Sprej naj bi uporabljali največ dvanajst tednov.

4. Nikotinski inhalatorji (niso registrirani pri nas) vsebujejo ampulo z majhnim odmerkom nikotina. Poteg iz inhalatorja sprosti v usta nikotinske hlape, ki se absorbirajo skozi sluznico. En poteg zagotovi približno tretjino toliko nikotina kot cigareta.

Bupropionov hidroklorid je novo zdravilo, ki pomaga pri opustitvi kajenja, a ni sorodno nikotinu. Verjetno deluje tako, da v možganih poveča količino kemičnega posrednika dopamina, med drugim odgovornega za dobro počutje, ki ga izzove nikotin. Zaradi vpliva na dopamin bupropionov hidroklorid predpisujejo tudi kot antidepresiv.

Zdravilo je treba začeti jemati en teden pred načrtovano opustitvijo kajenja. Zdravljenje traja od 7 do 12 tednov, včasih tudi dlje. Med možnimi stranskimi učinki so glavobol, suha usta, težave s spanjem, zaspanost, tesnoba in napadi krčev.

Kaj je od naštetega najboljše? Noben od opisanih pripomočkov sam po sebi ne prekaša drugega, raziskave pa kažejo, da vsi povečujejo možnost uspeha za dva- do dva in polkrat. Preden se odločite za enega ali drugega, pa svetujemo, da se posvetujete z zdravnikom.