Naj bo za telovadbo ne za zbiranje prahu - Zdravje, 2/98

Če razmišljate, da bi kupili kakšno telovadno napravo za domačo rabo, izberite tisto, ki jo boste uporabljali in ne bo čepela v kotu. Preberite, katere so prednosti oziroma slabosti najbolj uporabljanih naprav. Pred nakupom dobro pretehtajte.

Zimski čas je obdobje, ko precej ljudi zanemari skrb za gibanje. Hladni in kratki dnevi odvračajo od obiska v telovadnici ali fitnesu, da o sprehodih na prostem ne govorimo. Morda vas zato peče vest in razmišljate, da bi kupili kakšno telovadno napravo za doma - a se vam po obisku nekaj trgovin zdi izbira še napornejša od telovadbe... Nič čudnega. Na voljo je veliko različnih naprav, za katere je v glavnem treba odriniti tudi precej denarja. Seveda želite takšno, ki jo boste uporabljali in ne bo le pomožni obešalnik in zbiralnik prahu. Da se boste izognili napaki, ki bi vas drago stala, uskladite svoje telovadne cilje in napravo, s katero jih boste dosegli brez nevarnosti poškodb.

NAJBOLJŠI ZADETEK

Ko tehtate ta ali oni pripomoček, upoštevajte nekatere prednosti in pomanjkljivosti najbolj priljubljenih:

Tekoča preproga

Prednosti: Je dobra alternativa vsakdanjemu sprehodu, kadar je slabo vreme. Z njo boste porabili do 40 odstotkov več kalorij kot z drugimi napravami. Hodite, džogate ali tečete lahko na nagnjeni površini in nagib prilagajate za spreminjanje obremenitve. Motorizirane naprave posnemajo naravne gibe natančneje kot ročne, zato je nevarnost poškodb z njimi manjša. Nekatere imajo tudi gibljive ročice, ki omogočijo razgibanje zgornjega dela telesa. Podobno kot vsakdanji sprehod je tudi vadba na tekoči preprogi obremenitvena; to je zlasti pomembno za ženske, saj pomaga preprečevati osteoporozo.

Slabosti: Za tekočo preprogo potrebujete veliko prostora: večina jih v dolžino meri približno 2,5 metra, čeprav je nekatere mogoče zložiti. Motorizirane so tudi drage; ročne so cenejše, vendar jih je težje uporabljati in ne zagotavljajo tako kakovostne vadbe.

Stoječe kolo

Prednosti: Stoječa kolesa so sorazmerno poceni, omogočajo pa zmerno intenzivno vadbo, ne da bi obremenjevala kolena. Takšna s stolu podobnim sedežem ali ogrodjem, ki ga je mogoče nagniti, varujejo križ pred preobremenitvami. Stoječa kolesa z gibljivimi ročicami za potiskanje naprej in nazaj razgibljejo zgornji del telesa. Lahko jih je uporabljati in zavzemajo le malo prostora.

Slabosti: Vadba razgiblje predvsem spodnji del telesa. Vadba na modelih, ki varujejo hrbet, je manj intenzivna, ker prevzamejo večino telesne teže. Ker se pedali in ročaji mnogih takšnih naprav gibljejo skupaj, rok in nog ni mogoče razgibavati z različno hitrostjo in intenzivnostjo.

Telovadni jezdec

Prednosti: Naprava omogoča veslajoče gibe in pritiskanje z nogami ter tako zagotavlja razgibanje celotnega telesa. Precej lahko se je je naučiti in jo uporabljati.

Slabosti: Neprimerna je zaljudi, ki imajo zmerno ali dobro kondicijo, ker je intenzivnost vadbe zelo težko povečati. Če ste veliki, je tudi zelo verjetno, da naprava ne bo zdržala dolgo.

Steper

Prednosti: Lahko ga je uporabljati in omogoča primerno obremenitev srca in ožilja, ne da bi dosti vplival na noge. Med vadbo lahko celo berete.

Slabosti: Čeprav požene srce, so koristi takšne vadbe omejene na spodnji del telesa. Naprave, ki avtomatično dvignejo eno stopalko, ko pritisnete drugo, ne omogočajo naravnega gibanja.

Naprava za smuški tek

Prednosti: Zagotavlja intenzivno razgibanje celotnega telesa brez težnih obremenitev. Poraba kalorij je večja kot na večini drugih pripomočkov. Upor gibom spodnjega in zgornjega dela telesa je mogoče uravnati ločeno in tako individualno prilagoditi vadbo. Sklepe obremeni samo zmerno.

Slabosti: Nekateri uporabniki se težko naučijo sočasnega gibanje rok in nog. Večina teh naprav zavzame veliko prostora, čeprav je nekatere mogoče zložiti.

Naprava za veslanje

Prednosti: Razgiblje vse telo, poveča prožnost in izboljša kondicijo srca in ožilja.

Slabosti: Lahko je dolgočasna, ker je med vadbo težko gledati televizijo, brati pa je povsem nemogoče. Nepravilno opravljanje gibov lahko preobremeni spodnji del hrbta. Naprava zaseda veliko prostora.

KORISTEN NASVET

Nikoli ne kupite, dokler ne preizkusite. Oblecite si udobna telovadna oblačila in napravo v trgovini uporabljajte toliko časa, da boste lahko odgovorili na naslednja vprašanja:

Se med uporabo počutim dobro? Mi zagotavlja zadostno intenzivnost vadbe? Je videti solidna in dobro izdelana?

Naj vas ne zapeljejo oglasi in neverjetne obljube o ‘lahki’ ali ‘nenaporni’ vadbi. Telesna dejavnost ne sme povzročati bolečin in drugih težav, vendar

ravno tako ne sme biti nenaporna.

IZBERITE UPORABNO

Izbira bo zahtevala nekaj časa, vendar naj vas to ne odvrne. Le če dobro razmislite in napravo, h kateri se nagibate, dobro preizkusite, se boste izognili napaki, ki jo napravi večina ljudi, ko se kar odpravijo v trgovino s športno opremo ter kupijo in odpeljejo izbrani pripomoček, ne da bi ga kdaj preizkusili. Upoštevajte tudi naslednja dejstva:

Ko se odpravljate v trgovino, da bi kupili telovadno napravo, se dobro pripravite. Upoštevanje nekaj splošnih pravil in smernic vas bo obvarovalo dragih napak. Vzemite s seboj spodnji vprašalnik. In v prodajalni ne pozabite temeljito preizkusiti vseh naprav, o katerih razmišljate. Naprava, ki si bo zagotovila največ pritrdilnih odgovorov na spodnja vprašanja, bo za vas najbrž najustreznejša.